magictown.pl

Strona o lifestylu, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle Zdrowie

Jak dbać o zdrowie w ciąży?

Ciąża to jeden z przełomowych momentów w życiu człowieka. Może być źródłem nieustającej radości, ale także uporczywego stresu i niepokoju. Ciąża jest odpowiedzialnością za drugiego człowieka, ale przyszłe mamy rzadko zdają sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o zdrowie w ciąży. Kobiety brzemienne powinny zadbać nie tylko o siebie, ale również o nowe życie rozwijające się pod ich sercem. Jak zatem zadbać o zdrowie w ciąży?

Sposoby na dbanie o zdrowie w ciąży


Kobieta od samego początku powinna zacząć troszczyć się o siebie i swoje dziecko. Ma ona największy wpływ na jego zdrowie i rozwój. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie kobieta powinna zrobić to odstawienie wszelkich używek, takich jak alkohol czy papierosy. Nie stosowanie się do tej wskazówki grozi poważnymi konsekwencjami. Skutkiem palenia papierosów może być powstanie astmy i innych chorób układu oddechowego. Alkohol natomiast przyczynia się do poronień, upośledzeń mózgu i nieprawidłowej pracy narządów. Poza zerwaniem z używkami warto postawić na aktywność fizyczną. Spacery, pływanie czy też gimnastyka pozytywnie wpłyną na samopoczucie ciężarnej, ale również pomogą poradzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi w czasie ciąży. Wysiłek fizyczny może zmniejszyć ból podczas porodu i sprawić, że po narodzinach dziecka wrócimy do upragnionej wagi.

Dieta dla kobiet w ciąży

Kolejnym istotnym szczegółem w czasie ciąży jest odpowiednia dieta. Do swojego jadłospisu należy włączyć pełnowartościowe posiłki zawierające stosowne ilości witamin i minerałów. Jednymi z najważniejszy jest kwas foliowy, który pomaga w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka. Żelazo natomiast wspomaga rozwój mózgu, wapń bierze udział w budowie układu kostnego, kwasy tłuszczowe zapobiegają rozwojowi chorób serca, a witamina A ma wpływ na rozwój wzroku. Przyjmowanie witamin ma również korzystne działanie dla organizmu kobiety. Następnym istotnym elementem w dbaniu o zdrowie w ciąży są regularne badania i kontrola lekarska. Głównymi badaniami wykonywanymi w trakcie ciąży jest przede wszystkim badanie krwi, badanie poziomu stężenia glukozy oraz USG. Dzięki temu kontrolujemy czy wszystko jest w porządku. Można także wykonać badania zwane prenatalnymi, które pomogą ocenić jak duże jest ryzyko urodzenia dziecka z konkretnymi wadami genetycznymi. Wykonując to badanie rodzice mogą pozyskać informacje czy rozwój ich dziecka przebiega we właściwy sposób.

W czasie ciąży oprócz kontroli lekarskich oraz badań ważny jest odpoczynek. Unikanie stresu i odciążenie od codziennych obowiązków przez bliskich korzystnie wpłynie na rozwój ciąży. Odczuwanie ciągłego stresu może mieć fatalne skutki, którymi są m.in. powikłania po ciąży. Ważnym detalem podczas odpoczynku jest leżenie na lewym boku, co sprawia, że przyszła mama nie uciska żyły głównej, przez którą przepływa krew i składniki odżywcze.


Właściwy stosunek do zdrowia w trakcie ciąży jest bardzo ważny. Wiele małych czynności ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Stosowanie się do wymienionych porad jest niezwykle znaczące dla maleństwa, ale również dla noszącej go pod sercem kobiety.