Masz problemy z wypadającymi włosami? A może Twoja skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza? W takich przypadkach warto udać się do gabinetu trychologicznego. Kim jest trycholog? Jakimi dolegliwościami się zajmuje? Jak wygląda wizyta w jego gabinecie?
Trycholog – kto to jest?
Trychologiem nazywa się specjalistę w dziedzinie diagnozowania oraz leczenia problemów z włosami i skórą głowy – skalpem.
W zawodzie trychologa może pracować dermatolog, ale także osoba, która nie posiada wykształcenia medycznego, lecz ukończyła odpowiedni kurs. Trycholog nieposiadający tytułu medycznego nazywany jest trychologiem kosmetycznym.
Dzisiaj w Polsce także działa dużo gabinetów trychologicznych. Korzystają z nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u takiego specjalisty?
Kiedy warto udać się do trychologa?
Do trychologa najlepiej wybrać się wtedy, gdy zauważamy niepokojące objawy dotyczące włosów oraz skóry głowy. Mogą być to:
– łysienie – nadmierne wypadanie włosów
– nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy – łojotok
– nawracający łupież
– AZS – atopowe zapalenie skóry
– wypryski pojawiające się na skórze głowy
– swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie skóry głowy
Trycholog jest wówczas najlepszym specjalistą, który będzie mógł zająć się powyższymi objawami. Dzięki swojej szerokiej wiedzy oraz doświadczeniu będzie mógł zalecić właściwe postępowanie, aby zahamować problem występujący u pacjenta.
Jak wygląda wizyta u trychologa?
Wizyta u trychologa, podobnie jak u wielu innych specjalistów, składa się z dwóch części, a mianowicie z wywiadu oraz z badania.
Wywiad polega na przedstawieniu swojego problemu, a także na odpowiedzi na pytania zadawane przez trychologa. Dotyczą one między innymi stanu zdrowia, w tym chorób, a także trybu życia, stosowanych już zabiegów, kosmetyków.
Następnie trycholog przystępuje do badania włosów i skóry głowy. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie – trychoskop. Umożliwia on powiększenie włosów oraz skalpu.
Dodatkowo, trycholog może zalecić pacjentowi odpowiednie badania dodatkowe. Najczęściej są to badania krwi, ponieważ problemy z nadmiernie wypadającymi włosami, łojotokiem bardzo często związane są z brakami ważnych witamin i substancji mineralnych oraz z zaburzeniami hormonalnymi.
Trycholog może także skierować pacjenta do innego specjalisty, na przykład do endokrynologa.
Leczenie w gabinecie trychologicznym
Po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki trycholog może zalecić właściwe metody leczenia. Są one dobierane indywidualnie w zależności od problemu pacjenta.
Najczęściej leczenie polega na stosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz preparatów farmakologicznych i suplementów diety.
W przypadku, gdy przyczyną jest określona choroba, trycholog zaleca jej leczenie, na przykład może być to rozpoczęcie leczenia niedoczynności tarczycy.
Dodatkowym wsparciem mogą być również zabiegi medycyny estetycznej, na przykład mezoterapia, czyli ostrzykiwanie skóry głowy specjalnymi substancjami regulującymi pracę mieszków włosowych.