magictown.pl

Strona o lifestylu, urodzie i zdrowiu.

migrena przyczyny
Lifestyle

Migrena przyczyny – co wywołuje schorzenie?

Migrenowy ból głowy opisywany jest często jako jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości, jakich może doświadczyć pacjent. I choć jest to często spotykana jednostka chorobowa, gdy w grę wchodzi migrena przyczyny tego schorzenia nadal nie są jednoznacznie ustalone. Co zatem wiemy, a czego jedynie się domyślamy?

Podstawowe przyczyny migreny

Naukowcy nie mają dziś wątpliwości, że w przypadku migreny można mówić o tak zwanej patogenezie wieloczynnikowej. Oznacza to, że problem może być generowany przez specyficzne połączenie predyspozycji genetycznych oraz zróżnicowanych czynników środowiskowych.
W przypadku roli uwarunkowań genetycznych, możemy dziś mówić o ich niemal całkowitej pewności. Naukowcy obserwują dużą zależność pomiędzy objawami migreny u różnych członków tej samej rodziny. Nie oznacza to jednak, że można pomniejszać znaczenie czynników środowiskowych. Te często są określane także mianem czynników wyzwalających i również wpływają na bolesność oraz długotrwałość problemu.

Czym są czynniki wyzwalające?

Szukając tych czynników wyzwalających, z którymi możemy zetknąć się najczęściej, zwykle wspominamy o hormonach płciowych. Rzeczywiście, choć migrena nie jest wyłącznie kobiecym problemem, szacuje się, że występuje znacznie częściej u pań niż u panów. W kobiecym organizmie zmiany hormonalne w naturalny sposób pojawiają się zresztą częściej. Mówimy o nich choćby w kontekście różnych faz cyklu miesięcznego.

Nie tylko hormony wyzwalają jednak ataki migrenowe. Ryzyko ich wystąpienia przybiera na sile także wtedy, gdy walczymy z przemęczeniem, silnym stresem oraz problemami ze snem. Co ciekawe, do migreny może doprowadzić nie tylko jego niedobór, ale również nadmiar. Nie brakuje także osób, które obserwując swój organizm doszukują się powiązania pomiędzy migrenami oraz posiłkami, które przyjmują. Tu najczęściej wspomina się o produktach wysoko przetworzonych, choć osobom często zmagającym się z migrenami zaleca się również unikanie tych dań, które charakteryzuje wysoka zawartość soli. Warto zastanowić się też nad tym, czy skłonność do migreny nie powinna przekonać pacjenta do rezygnacji z alkoholu i ograniczenia ilości spożywanych napojów o wysokiej zawartości kofeiny.

Czynnikami wspomagającymi, których nie można pominąć, są też zmiany atmosferyczne. Nie wszyscy pacjenci reagują na nie w ten sam sposób. Spora ich liczba wiąże jednak ataki bólu migrenowego ze zmianami ciśnienia atmosferycznego zwłaszcza, jeśli ich charakter jest gwałtowny. Migrenę można też wiązać z dużym wysiłkiem fizycznym.