magictown.pl

Strona o lifestylu, urodzie i zdrowiu.

nożyce do żywopłotu
Lifestyle

Czy nożyce do żywopłotu się ostrzy?

Pielęgnacja żywopłotu tylko z pozoru wygląda prosto. Nie chodzi bowiem o jego przycięcie, ale przede wszystkim o kształt, jaki nadamy zielonemu ogrodzeniu. Niektórzy korzystają z ręcznych nożyc, jednak w przypadku rozległych żywopłotów, ich kształtowanie tym sposobem może być nieco kłopotliwe. Część osób decyduje się więc na nożyce spalinowe lub elektryczne, które znacznie ułatwiają pielęgnację ogrodzenia. Jak zadbać o sprzęt ogrodniczy, aby był gotowy do pracy w każdej chwili?

Rodzaje nożyc do żywopłotu

Wspomnieliśmy wcześniej, że możemy spotkać nożyce ręczne oraz mechaniczne. Niezależnie jednak od modelu ich rola jest jasna – mają pomagać w precyzyjnym kształtowaniu żywopłotu, a jednocześnie wykonywaniu zabiegów sanitarnych, czyli eliminacji gałęzi złamanych czy uschniętych. Wśród nożyc mechanicznych znajdziecie zarówno zasilane prądem, jak i spalinowe. Na jaki model najlepiej się zdecydować?

Trudno jednoznacznie wskazać, które nożyce będą najlepsze, ponieważ wybór zależy między innymi od rodzaju oraz wielkości żywopłotu. Jeśli ogrodzenie znajduje się daleko od domu, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą nożyce spalinowe, których możemy użyć niezależnie od odległości, jaka nas dzieli od gniazdka elektrycznego. Poszczególne nożyce różnicuje także cena – do najdroższych należą sprzęty z silnikiem spalinowym, w których zakupie pomoże szybka pożyczka.

Jak dbać o nożyce do żywopłotu?

Podobnie jak z każdym innym sprzętem ogrodniczym, tak w przypadku nożyc, musimy o nie odpowiednio zadbać. Chodzi przede wszystkim o regularne czyszczenie – nie tylko po zakończeniu sezonu, ale także po każdym użyciu. Powinniśmy usunąć z ostrza pozostałości roślin, a jeśli dysponujecie nożycami mechanicznymi, może się okazać, że należy je smarować. Warto sprawdzić w instrukcji zalecenia producenta w tym zakresie.

Bardzo istotne jest również przechowywanie nożyc. Unikajcie wilgotnych miejsc, w których części metalowe będą podatne na korozję. Niektóre z dostępnych na rynku modeli sprzedawane są od razu ze specjalnymi pokrowcami, ułatwiającymi nie tylko przenoszenie nożyc, ale także ich bezpieczne przechowywanie, szczególnie po zakończeniu sezonu letniego. To podstawowe kwestie, o które warto zadbać, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu oraz kosztownych napraw.

Ostrzenie nożyc

Bez wątpienia posiadacze nożyc ręcznych muszą zadbać o ich okresowe ostrzenie, szczególnie gdy mamy do czynienia z modelami podstawowymi, podobnymi do tradycyjnych nożyczek do papieru. Inaczej natomiast sytuacja wygląda z nożycami elektrycznymi i spalinowymi. W tym przypadku trzeba posługiwać się instrukcjami producenta. Niektóre sprzęty wymagają zdemontowania ruchomych części, a następnie naostrzenia zewnętrznych krawędzi.

Można to wykonać samodzielnie w domu lub przekazać nożyce do serwisu. Warto skorzystać z tego rozwiązania, jeśli samodzielne ostrzenie jest kłopotliwe lub nie macie odpowiednich narzędzi, aby bezpiecznie wykonać ten zabieg. Koszty wizyty serwisowej pomoże wam sfinansować szybka pożyczka.