magictown.pl

Strona o lifestylu, urodzie i zdrowiu.

Aparat ortodontyczny dla dorosłego
Zdrowie

Aparat ortodontyczny dla dorosłego – wyjmowany czy stały?

Leczenie ortodontyczne może odbywać się z wykorzystaniem dwóch rodzajów aparatów – wyjmowanych albo stałych. Na co warto się zdecydować jako osoba dorosła? Sprawdź porównanie i wybierz najlepszą opcję dla siebie!

Nigdy nie jest zbyt późno na to, aby zacząć leczyć zęby u ortodonty. Leczenie to pozwala nie tylko na uzyskanie pięknego uśmiechu, lecz również zmniejsza ryzyko poważnych schorzeń stomatologicznych. Obecnie każdy dobry ortodonta w Krakowie może zaprezentować swoim pacjentom różne rodzaje aparatów, które dzielone są na wyjmowane i stałe. Czym się różnią i do sprawdzi się dla osoby dorosłej?

Aparat wyjmowany – wygodny i bezpieczny, lecz nie dla każdego 

Aktualnie coraz większym powodzeniem cieszą się ruchome, czyli wyjmowane z jamy ustnej aparaty ortodontyczne. Na rynku dostępne są one nie tylko w wariancie z płytką i drucikiem, ale również jako przezroczyste nakładki.

Aparaty nakładowe mogą być bardzo dobrym wyborem dla osoby dorosłej, która z różnych względów nie chce decydować się na założenie aparatu stałego, na przykład obawia się zmian w wyglądzie.

Nowoczesne aparaty nakładkowe cechują się wieloma zaletami, między innymi są wysoce skuteczne przy różnych typach wad, nie powodują aż tak dużego bólu, a także nie wymagają specjalnego czyszczenia zębów, co przekłada się też na mniejsze ryzyko rozwoju próchnicy.

Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że tego typu aparaty nie nadają się do leczenia każdej wady. Nie sprawdzą się przy wadach dużych, skomplikowanych, dlatego też wtedy jedyną możliwością leczenia będzie założenie aparatu stałego. 

Warto też wskazać, że aparaty ruchome będą wymagały od pacjenta większej dyscypliny. Zaleca się noszenie ich minimum 22 godziny na dobę, czyli także w trakcie snu. Tylko wtedy mogą one zaoferować optymalną skuteczność leczenia.

Gdy natomiast chodzi o koszty, to aparaty wyjmowane nakładkowe nie są już tak drogie, dlatego też koszty leczenia porównywalne są z kosztami aparatów stałych.

Warto pamiętać o tym, że aparaty nakładkowe może wykonać tylko ten ortodonta w Krakowie, który specjalizuje się w ich zakresie. Nie są one dostępne w każdym gabinecie.

Aparat stały – działa 24 godziny na dobę

Stałe aparaty ortodontyczne składają się z zamków umieszczanych na zębach oraz z drucików, które przez nie przechodzą. Aparat wywiera wtedy nacisk na zęby, co prowadzi do ich przemieszczania się w łukach.

Obecnie stosowane są różne rodzaje aparatów stałych, do których zaliczane są:

  • aparaty metalowe – najtańsze aparaty z zamkami wykonanymi z metalu
  • aparaty porcelanowe – zamki wykonane są z porcelany, dlatego są one niemalże niewidoczne na zębach
  • aparaty kryształowe – zamki produkuje się z przezroczystego kryształu, dlatego również są one mało widoczne w jamie ustnej
  • aparaty lingwalne – dość drogie aparaty metalowe umieszczane od wewnętrznej strony zębów, co powoduje, że również nie są one widoczne

Najważniejszym atutem aparatów stałych jest ich wysoka skuteczność, ponieważ zapewniają one efektywne leczenie przez 24 godziny na dobę. Wykorzystywane są one również w leczeniu nawet bardzo złożonych wad.

Z drugiej strony są one bardziej bolesne od aparatów wyjmowanych i mogą przyczyniać się do większego ryzyka próchnicy ze względu na trudności w higienie jamy ustnej.