magictown.pl

Strona o lifestylu, urodzie i zdrowiu.

Dieta Zdrowie

Yerba mate lepsza od kawy

W ostatnich latach yerba mate została mocno spopularyzowana w Polsce i dużo się o niej słyszy, jednak nie każdy jest świadomy czym jest wspomniana herbata i jakie ma właściwości.


Susz ma barwę od ciemnozielonego do lekko szarego i powstaje z ostrokrzewu paragwajskiego. Zazwyczaj liście i gałązki zalewa się gorącą, ale nie wrzącą wodą, a po wypiciu naparu można powtarzać czynność kilka razy. Miłośnicy tego napoju posiadają całe zestawy, które wspierają delektowanie się nim i wspomagają prozdrowotne właściwości yerba mate. Mate to właściwie kubek, pojemnik, w którym znajduje się susz, który zostaje zalany wodą. Gdy napar już ostygnie zazwyczaj pije się go przez metalową słomkę zwaną bombilą.

Jak działa yerba mate?

Przed rozpoczęciem przygody z yerbą dobrze jest się trochę dowiedzieć o jej dobroczynnych właściwościach. Przyjęło się, że nazywamy ją herbatą tak, jak niemal wszystkie napary, jednak bardziej profesjonalnie rzecz ujmując jest to po prostu napój pobudzający, który zawiera w sobie kofeinę tak, jak kawa. Głównym zadaniem yerba mate jest zatem wprawienie naszego organizmu w stan ożywienia. Napój zawiera składniki, które mają korzystny wpływ. Poleca się ją pić wielu osobom, bo, w przeciwieństwie do kawy, nie podwyższa ona ciśnienia krwi, ponieważ zawarta w niej kofeina uwalnia się stopniowo, dlatego ma dobry wpływ na nasze ciało. Oprócz zdrowego pobudzenia przyspiesza ona również nasz metabolizm, a co za tym idzie spalanie tkanki tłuszczowej. Jest zalecana tym, którzy intensywnie pracują, ponieważ kolejną z właściwości yerba mate jest ułatwianie skupienia się, a przez to podniesienia naszej efektywności w pracy i nauce.

Dla kogo polecana jest yerba mate?


Poleca się ją również dlatego, że napar z ostrokrzewu paragwajskiego dostarcza wielu niezbędnych witamin i minerałów oraz pozytywnie wpływa na poprawę stanu skóry, paznokci i włosów, co jest bardzo ważne dla tych z nas, którzy dbają o swój zdrowy i piękny wygląd. W kręgach pijących yerba mate mówi się również o jej właściwościach nie tyle co odmładzających, co przeciwstarzeniowych. Popularna „herbata” wspomaga procesy odpowiedzialne za spowalnianie wśród komórek niszczenia śladów upływu czasu. Dodatkowo również wspomaga naszą odporność.
Niezwykle istotne jest również to, żeby pamiętać, kto właściwie może pić yerba mate. Ze względu na jej opisywane właściwości wydawać by się mogło, że każdy dorosły człowiek, który chciałby zastąpić czymś zbyt dużą ilość wypijanej przez siebie kawy. Niestety, ale nie wszyscy mogą spożywać napary z yerba mate, ponieważ nie zaleca się ich kobietom w ciąży (ze względu na zawartość kofeiny) oraz osobom, które cierpią na dolegliwości związane z żołądkiem (ponieważ yerba mate może dodatkowo podrażnić błonę żołądkową).


Poza tym warto wspomnieć o tym, że yerba mate nadaje się dla większości z nas do codziennego spożywania i z powodzeniem może zastąpić kawę czy klasyczną herbatę. Najlepiej spożywa się ją przy pomocy specjalnego kubka (mate) i słomki (bombila), ale równie dobrze może zaparzyć ją w tradycyjny sposób i rozkoszować się jej smakiem i właściwościami. Jeśli ktoś nie polubi jej smaku, na rynku są dostępne różne odmiany, np. mieszanki z miętą. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać do naszego naparu miód lub cytrynę, z pewnością smak yerba mate zaskoczy i zadowoli niejednego zatwardziałego kawosza.