magictown.pl

Strona o lifestylu, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle Zdrowie

Sposoby na katar zatokowy

Katar zatokowy to choroba dotykająca osoby cierpiące na zapalenie zatok. Łatwo rozpoznać katar zatokowy, ponieważ wydzielina ma charakter ropny, przybiera żółty czasem zielony kolor. Często jest konsekwencją zatkania ujścia zatok czyli tak zwanego nieżytu nosa. Jest dość uciążliwą przypadłością, której często towarzyszą inne dolegliwości takiej jak na przykład nudności, zaburzenia węchu, gorączka, bóle głowy. Choć najczęściej ustępuje po czasie to jednak może prowadzić do poważniejszych zaburzeń, zatem warto wiedzieć jak sobie z nim poradzić zamiast czekać na rozwój wypadków.

Domowe sposoby na katar

Są różne sposoby na katar zatokowy, które możemy wykorzystać w domowym zaciszu. Pierwszym oraz najczęściej wykorzystywanym jest inhalacja, której celem jest rozrzedzenie wydzieliny w nosie oraz pomoc w wydostaniu się jej z dróg oddechowych. Dodatkowo prowadzi do zwężenia się śluzówki, co powoduje zmniejszenie produkowanej wydzieliny. Przeciwwskazaniami do stosowania tego sposobu są między innymi ciężka niewydolność serca lub krwotok z dróg oddechowych. Do wykonania inhalacji potrzebna jest miska z gorącą wodą, ręcznik i olejek eteryczny bądź zioła takie jak na przykład tymianek, sosna, babka lancetowata.

Proces polega na napełnieniu miski wrzącą wodą, dodaniu do niej kilku kropelek olejku eterycznego lub zaparzonych wcześniej ziół. Następnie należy pochylić się miską, nałożyć ręcznik na głowę tak, żeby osłonić również naczynie z wodą i zacząć wdychać parę wodną. Inhalacja powinna trwać około 5 minut, a po jej skończeniu należy przez jakiś czas chronić głowę przed zimnem. Do inhalacji możemy użyć również soli jako zamiennik olejku eterycznego lub ziół, jednak należy pamiętać by nie dawać jej za dużo ponieważ wysuszy to jeszcze bardziej drogi oddechowe. Czas procesu jest również dłuższy w tym przypadku ponieważ powinien trwać około 15 minut.

Kolejnym sposobem na katar zatokowy są ciepłe okłady na czoło i policzki. Powodują one rozgrzanie błony śluzowej, co prowadzi do rozmiękczenia wydzieliny, co z kolei pomaga jej wydostać się z naszego organizmu. Jako substytut okładów możemy użyć maści rozgrzewających lub podgrzanych ziaren gorczycy, które działają w podobny sposób.

Innym sposobem na zapchane zatoki może być stosowanie tabletek i kropel na katar. Tabletki najczęściej mają w sobie zarówno preparaty ziołowe jak również leki przeciwbólowe, natomiast krople często zawierają xylometazolin, który pomaga udrożnić nos oraz obkurcza opuchnięte ujścia zatok. Potrafią być one jednak silnie uzależniające, co trochę obniża ich wartość.

Czy irygacja działa na katar zatokowy?

Kolejnym sposobem na katar zatokowy jest irygacja, które jest z kolei dobrą alternatywą dla wspomnianych wcześniej kropel do nosa, ponieważ nie uzależnia. Irygacji nie należy jednak stosować po zabiegach w obrębie nosa oraz przy infekcjach usznych tak jak zapalenie. Do wykonywania procesu potrzebny nam będzie specjalny irygator oraz preparaty czyszczące zatoki. Sama czynność polega na przygotowaniu w naczyniu wody( ważne żeby była przegotowana ponieważ wyklucza ryzyko dostania się bakterii do nosa), a następnie płukaniu dróg oddechowych do momentu skończenia się preparatu.

W przypadku gdy domowe sposoby zawiodą, należy skontaktować się z lekarzem ponieważ stan zapalny może być zbyt poważny na poradzenie sobie z nim samemu.