magictown.pl

Strona o lifestylu, urodzie i zdrowiu.

sok z żurawiny
Lifestyle

Sok z żurawiny – jakie są jego właściwości i dla kogo jest polecany?

Żurawina jest sprawdzona w wielu dolegliwościach. Kiedy warto sięgnąć po produkowany z niej sok?

Ze względu na liczne właściwości prozdrowotne sok z żurawiny jest obecnie popularnym produktem używanym w celu naturalnego leczenia różnych dolegliwości oraz w ich profilaktyce.

Czym jest żurawina?

Żurawina to rodzaj krzewu pochodzącego z Ameryki Północnej. Należy on do rodziny wrzosowatych i jest blisko spokrewniony z jagodami i borówką. Jego owoc określany też jako żurawina jest mały, okrągły i zazwyczaj ma głęboki czerwony kolor.

Żurawina jest powszechnie spożywana jako sok z żurawiny lub w formie suszonych owoców, a także jest wykorzystywana w różnych przepisach, takich jak sosy, dżemy i wypieki. Znane są z cierpkiego i lekko gorzkiego smaku, który można zrównoważyć cukrem lub innymi słodzikami

Dla kogo polecana jest żurawina?

Żurawina jest bogata w składniki odżywcze i przeciwutleniacze i może oferować szereg korzyści zdrowotnych. 

Jest ona bogata w witaminę C, błonnik i mangan oraz zawiera związki zwane proantocyjanidynami, które pomagają zapobiegać przyczepianiu się niektórych rodzajów bakterii do wyściółki pęcherza moczowego i dróg moczowych, zmniejszając ryzyko zakażeń układu moczowego (ZUM).

Właściwości soku z żurawiny

Sok z żurawiny to popularny napój wytwarzany żurawiny, znany ze swojego cierpkiego i lekko gorzkiego smaku. Oto niektóre właściwości i potencjalne korzyści zdrowotne soku żurawinowego:

Jest bogaty w przeciwutleniacze

Sok żurawinowy jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy, w tym polifenoli i proantocyjanidyn. Związki te pomagają chronić organizm przed zniszczeniami komórkowymi powodowanymi przez wolne rodniki, które mogą prowadzić do wielu chorób.

Pomaga w zapobieganiu i kuracji infekcji dróg moczowych

Sok żurawinowy zawiera związki zwane proantocyjanidynami, które zmniejszają ryzyko pojawiania się zakażeń układu moczowego wywołanych przez bakterie. Również sok z żurawiny może być używany w celu leczenia łagodnych infekcji jako środek wspomagający.

Ma działanie przeciwzapalne

Sok żurawinowy ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć różne rodzaje stanów zapalnych w organizmie. Ta właściwość może być pomocna w leczeniu stanów takich jak zapalenie stawów.

Wspiera zdrowie serca

Sok ten może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL (złego) i poprawić stosunek cholesterolu HDL (dobrego) do cholesterolu całkowitego, co może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom raka

Warto zaznaczyć, że sok z żurawiny zawiera związki, które mogą pomóc w zapobieganiu wzrostowi i rozprzestrzenianiu się komórek rakowych, szczególnie raka piersi, okrężnicy, prostaty i płuc.

Wspiera zdrowie układu pokarmowego

Dodatkowo sok żurawinowy może wspomagać zdrowe trawienie i zapobiegać infekcjom żołądkowo-jelitowym.

Należy zauważyć, że chociaż sok z żurawiny może oferować potencjalne korzyści zdrowotne, należy go spożywać jako część zdrowej, zbilansowanej diety. Niektóre rodzaje soku żurawinowego mogą również zawierać dużo cukrów dodanych, co może przyczyniać się do przybierania na wadze i innych problemów zdrowotnych, dlatego warto sprawdzać ich składy.