Analiza moczu to jedno z podstawowych, ogólnych badań profilaktycznych, które może powiedzieć wiele o stanie zdrowia człowieka. Mówiąc najprościej, badanie to polega na pobraniu próbki moczu, a następnie analizie biochemicznej. Badane są również cechy fizyczne próbki. Dzięki temu możemy wychwycić nieprawidłowości nie tylko w funkcjonowaniu układu moczowego, ale również innych układów narządów.
Kto powinien poddać się badaniu moczu?
Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – każdy z nas. Analiza moczu jest jednym z bardzo prostych, nieinwazyjnych badań, które jednocześnie może powiedzieć nam wiele o stanie zdrowia. Dlatego też raz do roku każda dorosła osoba, która dba o siebie, powinna zdecydować się na jego przeprowadzenie.
Istnieje jednak szereg wskazań, w których badanie to zlecane jest przez lekarza. Wśród nich wymienić możemy choroby nerek i układu moczowego, liczne infekcje pęcherza, jak również choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Badanie moczu zaleca się także kobietom w ciąży – podczas jej trwania powinno zostać przeprowadzone ok. 7 razy.
Próbka do analizy moczu – w jaki sposób prawidłowo ją pobrać?
Aby analiza moczu była wiarygodna i dawała miarodajne wyniki, musimy pamiętać o tym, że próbka moczu nie może być zanieczyszczona, a na dodatek pobrana w odpowiedni sposób. Nawet drobne błędy mogą bowiem zaburzyć wynik badania.
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że próbkę należy pobrać w czasie pierwszej porannej mikcji, ze środkowego strumienia. Pacjent poddający się badaniu powinien być na czczo a próbka pobrana do sterylnego, szczelnie zamkniętego pojemnika. Próbka w przeciągu maksymalnie 2 godzin powinna trafić do laboratorium. Kobiety dodatkowo powinny pamiętać o tym, by nie wykonywać badania na kilka dni przed miesiączką oraz w jej trakcie.
Jakie czynniki są analizowane podczas badania próbki moczu?
Mocz podczas badania analizowany jest zarówno pod kątem fizycznym, jak i biochemicznym. Ocenia się jego kolor, przejrzystość, zapach, ciężar właściwy. Pod uwagę brana jest obecność komórek, krwi, wałeczków i kryształów. W zależności od stanu zdrowia, pojawiają się bowiem różne odstępstwa od normy.
Przykładowo, pienisty mocz może oznaczać żółtaczkę, zaś jego zbyt ciemna barwa to sygnał odwodnienia. Krwiomocz bardzo często pojawia się w sytuacji chorób nerek lub układu moczowego, zaś obecność białych krwinek, powodujących jego zmętnienie, to sygnał świadczący o infekcji.
Mocz analizowany jest również pod kątem substancji niepożądanych. Wśród nich wymienić możemy białko (świadczące o chorobach nerek), cukier (będący zwiastunem cukrzycy) czy ciała ketonowe (które pojawiają się w przypadku osób niedożywionych, mogą też świadczyć o nadużywaniu alkoholu lub cukrzycy).
Jak widzisz, analiza moczu jest prostym badaniem, dzięki któremu możesz upewnić się, że twój organizm funkcjonuje prawidłowo. Jest niedrogie, bezbolesne i całkowicie nieinwazyjne. Warto więc pamiętać o korzyściach, jakie daje profilaktyka i wykonywać analizę moczu przynajmniej raz do roku, zwłaszcza gdy cierpimy na choroby cywilizacyjne.