Swetry to bardzo uniwersalne elementy kobiecej garderoby. Dostępne są w różnych fasonach i wzorach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Powszechnie wiadomo, że najcieplejsze swetry damskie są wykonane z wełny. Poznaj różne jej rodzaje i wybierz najlepszy dla siebie.
Wełna – najlepszy wybór
Jak wiadomo, najcieplejsze są swetry i golfy wykonane z czystej wełny. Jednocześnie są one jednym
z najdroższych elementów damskiej garderoby. Wełna jest produkowana z sierści takich zwierząt jak owca, koza czy wielbłąd. Mówi się, że najpiękniejsza wełna jest z merynosów, a najcenniejsza jest wełna kozia z kóz kaszmirskich, nazywana powszechnie kaszmirem. Swetry kaszmirowe nie bez powodu są więc bardzo drogie i rzadkie. Wełna ma wiele właściwości, które sprawiają, że jest nam ciepło. Charakteryzuje się dobrą izolacją bez względu na grubość tkaniny. Co więcej, jest ona higroskopijna, co oznacza, że chłonie wilgoć, jednocześnie pozwalając skórze oddychać. Niestety, wełna ma też wady – nie jest odporna na rozciąganie, mechaci się oraz może uczulać. W sklepach trudno znaleźć swetry składające się w 100% z wełny. Nie jest problemem, gdy domieszek będzie 20 – 30%. Nie każda domieszka jest zła np. poliamid przedłuża życie wełny i zwiększa jej wytrzymałość. Najlepiej, aby wełna była łączona z włóknami naturalnymi – bawełną lub jedwabiem,
a nie z włóknem chemicznym.
Swetry damskie z kaszmiru
Kaszmirowy sweter to klasyka, o której marzy każda kobieta. Ze względu na długi i trudny proces produkcji jego cena nie należy do najniższych. Materiał to jedna z odmian wełny. Pochodzi ona od kóz kaszmirskich. Ta wyjątkowa wełna posiada dwie warstwy. Jedna składa się z długich i niezbyt przyjemnych w dotyku włosów. Ich zadaniem jest ochrona zwierzęcia przed zimnym wiatrem. Druga jest miękka i ogrzewa kozy kaszmirskie podczas najniższych temperatur. Zaletą swetrów z kaszmiru jest utrzymywanie ciepła. Są duże cieplejsze od tych z wełny owczej. Po drugie posiadają właściwości termoregulacyjne – odprowadza wilgoć na zewnątrz. Po trzecie są miękki i przyjemne w dotyku. Kolejną zaletą jest ich odporność na brud – nie wymagają tak częstego prania jak inne materiały. Dodatkowo kaszmir nie gniecie się i nawet po wypraniu go w zbyt wysokiej temperaturze, od razu wraca do swojego pierwotnego kształtu. Wadą kaszmirowych swetrów jest ich wysoka cena, przez co nie są bardzo popularne. Drugą i ostatnią niedogodnością, jaka spotyka posiadaczy kaszmirowych swetrów to wymóg, aby były prane ręcznie lub chemicznie.